Tüm türler arasında, böcek türleri yüzde seksenden daha fazlasını temsil eder. Şu anda, bilim, bilinen böceklerin 900 bin civarında farklı türde olduğunu, en az bir milyon türünde hala keşfedilmeyi beklediğini tahmin etmektedir. Çok şaşırtıcı olarak yaşayabilirler. Karasal ortamlarda kolonize olabilirler. Hayranlık duyabileceğiniz gibi çokta korkutucu olabilirler.

Alman Hamam Böceği

Alman Hamam Böceği

Genellikle amerikan hamam böceği ile karıştırılır, ikisinin arasındaki temel farklar davranışlarında belirgindir. Küçük boyları sayeside iyi gizlenirler. Mutfağınızın fırın, buzdolabı arkası ve dolap menteşeleri arasında hızlıca çoğalabilirler. Amerikan hamam böceğinin aksine ilaçlanmasında sıvı pestisitlerden kaçınılmalıdır. Alman hamam böceği ile mücadele de profesyonel ilaçlama şirketlerinden destek alınılmalıdır. Bu türle mücadele de en etkili yöntem jel uygulamasıdır.

Amerikan Hamam Böceği

Amerikan Hamam Böceği

Başı olmadan 1 hafta yaşıyabilirler. Açık dolaşım sistemleri olduğu için her bir vücüt parçasındaki deliklerden nefes alabilirler. Nefes almak için ağız ya da başa ihtiyaçları yoktur. Sadece su içemez ise 1 hafta içinde sussuzluktan ölür.

1 saatte 5 km koşabilir 40 dakika nefesini tutabilir.

Alkollü içecekler özellikle birayı severler. Tatlı ve şeker onları çeker.

Tüm dünyada 4000 e yakın türü vardır ve dünyada yaklaşık 300 miyon yıldır bulunmaktadırlar.

Sıhhi tesisat girişleri yada çatlaklardan rahatlıkla yaşam alanınıza girebilirler. İlaçlama teknikleri farklıdır.

Arı

Arı

Albert Einstein: Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa, İnsanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Doğal dengenin en kilit canlılarının başında gelen arılar 130 bin farklı bitki türünün çoğalmasını sağlarlar. 1 arı yarım saat’te 50 çiçek, yarım kilo bal içinse 17 bin arı 10 milyon çiçek dolaşmakta. Kraliçe, erkek ve işçi arılardan oluşan kovanda Erkek arılar sadece kraliçe arı ile çiftleşebilmek için yaşarlar ve çiftleşme sonrasında ölürler. Sadece yaban arıları hem otçul hem etçildir, küçük böcekleri de yiyerek beslenebilirler. Arının zehri kanser hastalarının tedavisi için ilaç yapımında da kullanılır. Arı balı, içinde bakteri oluşumunu engelleyen ve bozulmayan bir besin kaynağıdır. Erkek arılarda iğne bulunmazken dişi ve işçi arıların arkasında iğneleri vardır. Bu iğne zehir kesesine bağlıdır tehlike anında insanları sokabilirler, bal arısı iğneyi batırdığında iç organları parçalandığı için ölür fakat yaban arısı zehri enjekte ettikten sonra iğnesini çıkarıp hayatına devam eder. Arıların dikkatini en çok mor, eflatun, beyaz ve sarı renkteki çiçekler çeker. Sese duyarlı hiç masum olmayan yaban arıları ise son derece saldırgan olabilirler.

Asma Hortumlu Böceği

Asma Hortumlu Böceği

Rahatsız edildiklerinde sırt üstü yatıp ölü taklidi yapan Asmaların düşmanı bu böcek gündüzleri asmaların dibinde, toprakta, yarıklarda gizlenip geceleri harekete geçerler. Asma hortumlu böceği nin Yapraklardaki zararı ise kenarlarını yarım yuvarlak, damar aralarını sadece yaprak damarları kalacak şekilde yemek suretiyle olur. Yoğun larva hücumuna uğrayan asmalar cılız kalıp verimden düşer. Asma hortumu böceği iaçlaması ve mücadelesinde asmaların tümüyle ilaçlanmasına özen gösterilmelidir. Geceleri faliyet gösteren bu böcek türü için akşam üstü yapılan ilaçlama daha etkili olacaktır.

Ateş Böceği

Ateş Böceği

Günümüz teknolejisinin bile taklit edemediği bir özelliği ile ateş böceği çok özel bir böcek türü. Bilim adamları sürtünme yada ısı olmadan ışık elde etmenin imkansız olduğuna inanıyordu, ateş böceği bilim insanlarına ışığının, ateş yada sıcaklıkla ilgisinin olmadığını ve bunun bilimsel adının soğuk ışık olduğunu gösterdi. Eğer havada uçuşan bir ateş böceği görürseniz erkek ateş böceğiyle karşı karşıyasınız çünkü sadece ateş böceklerinde kanat var ve buna rahmen güçlü ışık verebilenler ise dişi olanlarıdır. Parlamalarını sağlayan kimyasalları yüzünden onu yutan düşmanları kusmak zorunda kalır ve bir daha ateş böceği yemeye teşebbüs etmez. Onları nemli bölgelerde görme ihtimaliniz daha yüksektir. Salyangoz sevdiği besinler arasındadır.

Beyaz Kelebek

Beyaz Kelebek

Çok küçük bir kapta bırakırsanız kanatlarını yok etmeye kalkan bu türün tırtılları çok uysaldır ve fazla hareket etmezler. Yemek bitkilerinde, lahana da varsa, bir sonraki ısırıka ulaşmak için harekete geçerler. Eğer herhangi bir yiyecekleri yoksa, yavaş yavaş dolaşarak yeni bir yaprak bulmaya çalışacaklardır. Küçük Beyaz kelebekler çok aktiftir. Gündüzleri dolaşırlar ve gece boyunca dinlenirler. Özellikle sıcak ortamlarda bu kelebekler uçmaktan gerçekten çok hoşlanırlar.

Bu türün tırtıllarını kolayca evde barındırabilirsiniz. İyi bir kapaklı bir plastik veya cam kapa ihtiyaçları var. Kutudaki veya kapaktaki havalandırma ve oksijen için çok sayıda hava deliği bulunmalıdır. Kolay temizlemek için kabın altına bir miktar kağıt koyun. Bunun üzerine taze lahana koyabilirsiniz. Tırtılları yiyeceklerinin üzerine yavaşça fırçalayın ya da tırtılla birlikte yeni yiyeceklerin üstüne eski yiyeceklerinden bir parça koyun. Tırtıllar yiyeceklerine sorunsuz yürüyecekler. Tırtılları her gün taze lahana ile besleyin.
Beyaz kelebek pupasını benzer bir kapta saklayabilirsiniz. Pupayı nemli bir mutfak kağıdına koyun, kağıt asla ıslak olmamalı, ancak biraz ıslak olmalı. Kabın bol havalandırma olduğundan emin olun. Aşağıda açıklandığı gibi uygun bir sıcaklıkta tutun.
Lahana Beyazı kelebeklerini büyük bir kafeste tutabilirsiniz. Örgü kenarlı bir kafes en iyisidir, bu çok fazla havalandırma sağlar ve kelebeğin kafesin yanlarına uçmasını önler. Bir cam kafes veya terrarium da çalışır, ancak kelebek cam içine uçarken kanatlarına zarar verecektir. En iyisi, yavrularından çıktığında kelebekleri doğaya bırakmaktır.
Küçük beyaz kelebekleri yetiştirmek kolaydır. Tırtılları başarılı bir şekilde yetiştirdiyseniz ve pupa yetişkin kelebekler halinde kuşattıysanız, onlarla yaşamaya başlayabilirsiniz. Sadece erkek ve dişi kelebekleri büyük bir muhafazada tutun. Bol miktarda yiyecekleri, 20 ° C’nin (en iyisi 25 ° C) bir sıcaklığı ve büyük bir muhafazaya sahip olduklarından emin olun. Kelebekler kendi başına çiftleşecek. Muhafazaya bir lahana yaprağı koyun, bu yaprağın üzerinde dişi yumurtalarını bırakacaktır. Yumurtalar küçük ve sarı olacaktır. Erkek ve dişi Küçük Beyaz kelebekleri nasıl ayırabilirim diyorsanız O en kolayı olacaktır. Dişiler erkeklerden daha büyüktür. Dişilerin kanatlarında çok daha fazla siyah izleri var. Dişilerin kanatlarının ucunda daha büyük siyah uçları, kanatlarının ortasında iki tane daha büyük siyah lekeye sahiptir. Erkeklerin yalnızca bir küçük siyah nokta ve kanat ucunda küçük bir işaret vardır.

Bombardıman Böceği

Bombardıman Böceği

Zehrini 270 Derece alanda dönerek, 100 °C sıcaklıkta kaynatıp saniyeler içinde yüzlerce darbeyle, Kendi vücudunun 4 katı uzaklığa püskürten, düşmanlarını yakabilen doğanın en sıradışı böceklerinden biri olan bombardıman böceği. Arka kısmında bulunan haznede depolanan kimyasal salgılar hidrokinon ve hidrojen peroksit, tehlike anında karışım odalarında tepkimeye girerek, oksijen ve hidrojen salarak hidrokinonun benzokinona oksidasyonunu kolaylaştırırlar. Reaksiyon oldukça ekzotermiktir ve salınan enerji karışımının sıcaklığı yaklaşık 100 °C sıcaklığı bulur. Meydana gelen basınç, reaktif depolama odalarının kapakçıklarını kapatmaya zorlar ve bu şekilde canlının iç organlarına zarar gelmesi önlenir. Kaynamayla birlikte kötü kokulu sıvı ani buharlaşmayla kısmen gaz haline geçer ve hışırtılı bir patlama sesiyle çıkış kapakçığından patlayarak dışarı çıkar. Yumurtalarını bırakmak için nemli yerleri tercih eden bombardıman böceği antarktika haricinde diğer bütün kıtaların ılıman bölgelerinde yaşarlar. Etçil olan bombardıman böceği geceleri avlanmayı tercih ederler.

Brazilian Treehopper

Brazilian Treehopper

Dünyanın birçok bölgesinde bulunan büyüleyici bir böcektir. Durum böyle olmakla birlikte, sıcak, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya gibi tropik bölgelerde kalma eğilimi gösterir. Daha fazla incelemeden sonra, entomolog, Avrupa’da aralıklarla bilinen üç türün keşfedildiğini keşfetti. Larva’nın birincil besin kaynağı yaprakların altından gelmektedir. Daha spesifik olmak gerekirse, Brezilya ağaç hunisi larvaları, yaprak sapı üzerine besleyerek onu bir sap emici böcek haline getirir. Yemek için bol miktarda bitki örtüsü olan ağacın tepelerine yakın eğilimdedirler. Sadece bitkiler besin kaynağı olarak değil, aynı zamanda yaşam döngüsünde hayati bir rol oynar. Dişi ağaç dikeni, yumurtalarını döşerken iki seçeneğe sahiptir. Ya bitki dokusuna ekleyebilir ya da basitçe bitki yüzeyine koyabilir. Çok sayıda ağaç dikeni türü vardır ve her tür küçük bir faktörle ayırt edilir, bu nedenle genelleme yaparken türümüze geçmemelidir. Bu tür için tam dişi çoğaltma modları bulmak da zordu. Örneğin, bazı t¿rlerde yumurta yumurtalarını yumurtadan çıkana kadar korurken diğerleri yumurtalarını terk eder. Bu böcek yumurtalarının bazıları kendilerini ilgilendiren karınca tarafından korunmaktadır ve karşılığında ağaç dikeni onlara bir bal çığlığı üretir.

Brezilyalı Treehopper hemimetabolous bir gelişime sahiptir ve bunun ne demek olduğunu bilmeyenler için, bunun yumurta gibi başlayıp daha sonra bir periye dönüştüğünü ve en sonunda yetişkinliğe girdiğini söylemek için süslü bir yol var. Bu böcekle ilgili ilginç olan şey, göğüslerini taşıyan şeydir. Birbirlerine takılı olan, topuklarından doğrudan yapışan 3 topu vardır. Daha fazla araştırma yaptıktan sonra, pek çok entomolog bu süslerin işlevinin ne olduğunu bilmiyor ancak bazıları yırtıcı hayvanları uzak tutmak veya yırtıcıları tespit etmek zorunda kalabileceğinden şüpheleniyor. Bu böcek hakkında bir çok bilgi var, ancak daha sıcak iklimleri niçin tercih ettiğini, süslerin ne işe yaradığını ve çok daha fazlasını içeriyor gibi cevaplanması gereken bir çok soru hala bilinmemekte.

Çekirge

Çekirge

Çekirge, kendi vücudunun 20 katına sıçrayabilen inanılmaz bir böcektir. Bir Çekirge aslında ‘sıçrama’ yapmaz. Yaptıkları bacaklarını mancınık olarak kullanmaktır ve uçarken saatte 8 mil hıza ulaşabilirler. Yaklaşık 18.000 farklı çekirge türü vardır. Bu böceğin  Yetişkin uzunluğu türlere bağlı olarak 1 ila 7 santimetredir. Çekirgeler genellikle büyük gözlüdür ve çevreye, çoğunlukla kahverengi, gri veya yeşilin birleşimi için renklendirilirler. Bazı türlerde erkeklerin kanatlarında parlak renkleri vardır ve bu da dişileri çekmek için kullanırlar. Birkaç tür zehirli bitki yerler ve toksinleri vücutlarında koruma altına almaya devam eder. Yırtıcıları kötü tadı olduklarını uyarmak için parlak renklidirler.

Dişi çekirge erkeklerden daha büyüktür ve karnının ucunda, yeryüzüne yumurta bırakmasına yardımcı olan keskin noktaları vardır. Erkek çekirgeler bazen kanatlarında özel yapılara sahiptirler, böylece arka bacaklarını ovuştururlar veya sesler çıkarmak için birbirlerine sürtünürler. Çekirge, Kuzey ve Güney kutuplarına yakın soğuk bölgeler haricinde dünyanın hemen her yerinde bulunur. Çekirge, tarlalarda, çayırlarda ve hemen hemen her yerde yiyecek bulabilirler. Ortalama bir çekirge kendi ağırlığının 16 katını yiyebilir. Çekirgelerin favori gıdaları otlar, yapraklar ve tahıl bitkileridir.

Çekirgeler gün boyunca en aktiftir, ancak gece de beslenirler. Yuvaları veya toprağı yoktur ve bazı türler yeni yiyecek kaynakları bulmak için uzun göçlere çıkar, Çoğu tür yalnızdır ve yalnızca çiftleşmek için bir araya gelir ancak göç eden türler bazen milyonlarca bireyden oluşan büyük gruplar halinde toplanmaktadır. Çoğu çekirge, buğday, arpa, mısır, çavdar ve yulaf gibi bitkilere saldırmaktadır. Bu böcekler  Tarım için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Çekirgeler de Hamam böcekleri gibi trake solunumu yaparlar. Hayvanların büyük çoğunluğunda işitme organları baş bölümlerinde olurken, çekirgelerde ise işitme organları karın kısmındadır. Özellikle yaz aylarında görmeye alışkın olduğumuz çekirgelerin ortalama ömrü 4 aydır. Çekirge İstilası durumunda Çekirge ilaçlaması sıvı olarak buharlama yöntemi ile yapılır.

Çim Kurdu

Çim Kurdu

Bahçe yada peyzaj alanlarınızda ki çimlerinizde bu görüntüyü görmeye başladıysanız. Çim kurdu zararlılarıyla mücadele zamanınız gelmiş olabilir. En kısa zamanda profesyonel destek için uzmanlara başvurunuz. Çim kurdu mücadelesi zor bitki zararlılarındandır. Bahar ortası Yaz başı arası dönemde lavralar toprak altında başkalaşım geçirip kanatlanır. Çiftleşme zamanı bir çok türde genelde yaz sıcaklarının başladığı zamandır. sonra toprağa bırakılan yumurtalar kısa sürede kurtçuklara dönüşür ve bunlar biraz büyüdükten sonra hızla kökleri yemeye başlarlar. Çok kısa zaman içerisinde çim alanınız kullanılmaz bir hale gelir.

Cırcır Böceği

Cırcır Böceği

Bir cırcır böceğinin sesini duyuyorsanız, ön kanatlarını birbirine sürterek Dişileri etkilemeye çalışan erkek cırcır böceğiyle karşı karşıyasınız. Çekirgeler kadar iyi sıçrayamasalarda arka bacakları bu iş için vardır. Cırcır böcekleri hayvansal ve bitkisel besinler ile beslenirler. Toprağın altında yıllarca yaşayabilme özelliği olan bazı türlerinın kanatlanmaları çok ani olur. Binlercesi bir anda yeryüzüne çıksada dışarıda sadece bir kaç hafta yaşayabilirler. Onlara nisan ve ağustos ayına kadar rastlayabilme ihtimaliniz daha yüksektir. Kanatlanıp yeryüzüne çıkan bu böceklerin çoğu diğer hayvanlara yem olmaktadır.

Çıyan

Çıyan

Sizi gördüklerinde kıvrılıp ölü taklidi yapmalarına bakmayın, Dokunulduğunda sonu iltihaplanmaya giden oldukça acı verebilecek bir ısırık alabilirsiniz. Buzullar hariç her yerde rastlayabileceğimiz çıyanların ısırdığı yere mutlaka buz koymayı unutmayınız. Avlarını koklayarak yada dokunarak bulmalarının sebebi görme yetisinin çık az olmasıdır. nemli ortamları, çatlakları, yarıkları, bahçenizdeki odun ve yaprakların arasında kendine yer yapmayı severler etçildirler Aslında diğer böceklerden sizi kurtarsa bile yaşam alanı ve çevresinde çıyan görmek kimsenin isteyeceği bir şey değildir. Çoğu zaman kırkayakla karıştırılsa da Kırkayaklar çıyanların sadece besin zincirlerinin arasında yer alır.

Dev Weta

Dev Weta

Dev weta, dünyanın en ağır böceği olarak rapor edilmiştir. Çoğu Dev Weta bu oranlara ulaşamasa da bazıları 2,5 grama kadar çıkabilir. Karşınıza çıkarsa yaşayacağınız şok çok büyük olacaktır.

Ancak Genel olarak sınırlı sayılarda Yeni Zellenda’da görülmektedir.

Weta adı çoğunlukla bulunduğu Yeni Zellanda yerel dili maori dilinde “çirkin şeylerin tanrısı” wetapunga kelimesinden gelmektedir. Cins adı olan “deinacrida” korkunç çekirge anlamındadır.

Araştırmacı Mark Moffett, Yeni Zelanda’nın Little Barrier adasını ziyaretinde bir weta ile karşılaşınca onu havuç ile beslemesiyle beraber havuç seven böcek olarak adı çıkmıştır. Bu görüntü bir viral olarak yayıldı. Daha sonra anlaşıldı ki bu böcekler gerçekten havucu çok severler. Yerel insanların havuç ile bu böcekleri beslemesi olağan bir davranış olduğu ortaya çıktı.

Yeni Zelanda’da 70’den fazla weta türü vardır. Dev weta’nın yakın akrabaları, etçil weta, ağaç weta ve mağara weta’yı içerir. Alpine weta kış boyunca donabilir, bahar gelip çözülünce ise hayatına devam edebilmesi çok ilginçtir.

Dev Weta, büyük bir çekirge gibi gözükse de zıplayamamaktadır. Kuzenleri ağaç wetalarının bazıları ise daha çeviktir. Atlayabilirler. Ancak Dev Weta kesinlikle toprağa bağlıdır.

İnsanların yüzyıllar önceleri Yeni Zellanda’ya bu böcekleri yiyebilecek kedi ve fareleri yanlışlıkla getirmeleri sonucu soyları tehlikede bir tür olmuştur. İlk kez 1842 yılında tanımlanan Dev Weta, 1960’lı yıllarda ana kara Yeni Zellanda’da neredeyse yok olmuş durumda idi.

Kuzey Adasında ise daha çok görülmektedirler. Dev Weta ise şimdi Auckland’ın yaklaşık 50 mil kuzeydoğusunda, Little Barrier Adasında sınırlı olarak görülmektedir.

Şimdilerde ise çeşitli koruma grupları türlerinin sayılarını arttırmak için esaret altında ıslah çalışmaları yapmaktadır. 2013 yılında Auckland hayvanat bahçesinde yumurtadan çıkmıştır. Mayıs 2014 yılında 150 Dev Weta Tiritiri Matangi adasında doğaya salmışlardır.

En İlginç Böcekler; Dev Katydidler

 

Dev uzun bacaklı katydids, Tettigoniidae ailesinin en büyüğüdür. Ailenin kendisi 6.400’den fazla türe sahiptir. Bazıları tarafından uzun boynuzlu çekirge olarak biliniyorlar, ancak cırcır fıstığı çekirgesine çok daha yakından ilgilidirler. Bu tür uzunluğu 15 cm (6 inç) kadar büyüyebilir.

Gübre Böceği

Gübre Böceği

Gübre böcekleri sayesinde sineklerden kurtuluyoruz. Onlar güçlü geri dönüşümcülerdir. Hayvan gübresi gömülürken, böcekler toprağı gevşetip besler ve uçan popülasyonları kontrol etmeye yardımcı olur. Ortalama evcil inek günde 10 – 12 gübre atıştırır ve iki hafta içinde 3.000 sinek üretebilir. Teksas’ın bir bölümünde, gübre böcekleri sığır gübresinin yaklaşık yüzde 80’ini gömüyor. Eğer yapmazlarsa, gübre sertleşecek, bitkiler ölecek ve otlaklar sineklerle dolu, kısır, kokulu bir manzara olacaktı, Avustralya’da yerli ormanlarda yaşayan gübre böcekleri otlaklarda sığırların bıraktığı ton gübrelemeyle yetinemedi ve bu da sinek nüfusunda muazzam bir artışa neden oldu. Açık alanlarda iyi işleyen Afrika gübresi böcekleri, büyüyen yığınlarına yardım etmek için Avustralya’ya getirildi ve bugün meralarda sinek popülasyonları kontrol altında tutuyorlar. Yaşam biçimlerini sorgulayabiliriz, ancak dünyamız, bu güçlü böcek olmadan çok daha kötü bir yer olacağı kesin.
Gübre böcekleri adından da anlaşılacağı diğer hayvanların gübresini eşsiz şekillerde kullanırlar. Bu ilginç böcekler, otoburlardan (örneğin, inek ve filler gibi) gübre yatakları veya kefaletler aramak için uçarlar. Gübre böcekleri donuk ve parlak siyahtan metalik yeşil ve kırmızıya kadar çeşitli renklerde olabilirler. Gübre böcekleri etkileyici “silahlar” içerir, bazıları başta veya kafasında erkeklerin kavga için kullandığı büyük, boynuz benzeri bir yapıya sahiptir. Sırt bacaklarında pislikler toplanmasına yardım eden darbeler var ve güçlü ön bacaklarını kavgada çok iyi kullanırlar.
Gübre böcekleri Antarktika dışındaki tüm kıtalarda bulunur ve tarım arazileri, ormanlar, çayırlar, çayır ve çöl yaşam alanlarında yaşarlar. Birkaç tür etobur hayvanlarının gübresinde bayram yaparken, diğerleri bunun yerine mantarları, çürüyen yaprakları ve meyveleri yerler. Zamanlama, gübre böcekleri için her şeydir. Gübre eğer kuruyacak kadar uzun süre durduysa böcekler ihtiyaç duydukları besinleri ememezler. Güney Afrika’daki bir çalışma, gübre böceklerinin, daha fazla nem içeren gübre patlarının yağışlı mevsiminde daha fazla yumurta attığını buldu. Bilim adamları bu böceklerin yaşama şekillerine göre gruplandırdı: silindirler, tüneller ve sakinler. Silindirler bir topun içine bir miktar gübreler oluştururlar, topları silip gömerler. Yaptıkları toplar dişi tarafından yumurta bırakmak için kullanılır (bir yumurta topu denir) ya da yetişkinlerin yemek yemeleri için kullanırlar.
Gübre böcekleri çiftleşmeden önce gübre topunu gömmek için yumuşak bir yer bulur. Erkek daha sonra daha fazla ortak bulmak için ayrılır. Dişi bir veya iki tane yumurta bırakmaya devam eder ve her birinde tek bir yumurta bırakır. Daha sonra topu katlar ve topları salya, tükürük ve kendi dışkısı karışımı ile sızdırmaz hale getirir ve yeraltına koyar. Bazı gübreli böcek anneleri, iki ay süreyle top tutarak larvalarını temizler ve dışkılarını çıkarırlar. Ebeveynlerden birisi veya her ikisi de olgunlaşıncaya kadar larva ile birlikte kalır ve bu da dört aya kadar sürebilir. Böcek dünyasında bu ebeveyn bakım düzeyi alışılmadık düzeydedir.

Gümüş Böceği

Gümüş Böceği

Evinizdeki kağıt, kumaş, pamuk, un, nişasta, naylon gibi günlük hayatta kullandığımız her şeyle beslenebilen gümüş böceği halk arasındaki adıyla gümüşçük, onları banyo gibi nemli ortamlarda görme ihtimaliniz daha yüksek, Gümüş böceği (gümüşçük, gümüşçün, gümüşcül) her mevsimde yaşayabilen bir böcek olsada ilk baharda sayılarında artış olur. Alman hamam böceği gibi antenleri olsada gümüş böceğini renginden ve kuyruk kısmındaki 3 adet kılı anımsatan çıkıntıdan tanıyabilirsiniz. Kuru gıdalarınızı tüketmek için harekete geçen gümüş böceği bu davranışı ile aynı zamanda sizede mikropları taşımış olur. hızlı çoğalan gümüş böceği yumurtlamalarında yüz ve daha üstü yumurta bırakabilir.

Güve

Güve

Pulkanatlılar takımına bağlı küçük kelebek ve kurtçuklara verilen genel addır. Güveler insanlara hastalık bulaştırmaz ancak yünden yapılan kıyafetleri ve her türlü eşyaları kemirip yediği için maddi zarar verdiği söylenebilinir. Gündüzleri giysi dolaplarında, kiler ve depolarda saklanır. Geceleri ise aktif olur. Güvenin çok çeşitli türleri bulunmaktadır. İnsanların en sık karşılaşabileceği türler ise; odun güvesi, elbise güvesi, halı güvesi ve mobilya güvesidir Güveler hızla üreyen canlılardır. Yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadırlar. Beslenmelerini tamamladıktan sonra bulunduğu ortamın kuytu kenar köşelerine pupa örer ve yumurtalarını bu pupa içine bırakır. Yumurtadan çıkan larva önce kurtçuk olarak yaşar. Daha sonra kelebeğe dönüşür. Güvelerden korunmanın en etkili yolu, güve ilaçlaması yaptırmaktır. İlaçlamada kokulu, kokusuz ve sıvı ilaçlama yöntemleri tercih edilmelidir. İlaçlamalar güve türüne göre değişkenlik gösterir. Elbise güvesi ile tahıl güvesi için aynı ilacı kullanmak istenilen sonucu vermeyecektir. Güve ilaçlaması için mutlaka profesyonel şirketlerden yardım almak gerekir.

Jewel Caterpillar (Acraga Coa)

 Jewel Caterpillar

Mücevher tırtılları olarak da bilinen nadir bulunan dalseritlerdir, boynunuza asmak isteyebileceğiniz bu böcek tırtıl ailesine aittir. Cam gibi görünen şey, aslında yağmur ormanlarının birçok düşmanı tarafından kuşatılmış bir tırtıl için akıllı küçük bir adaptasyon. Bu büyük, güzel resimde oldukça büyük gözükse de, bu arada kelebeklere dönüşecek olan mücevher tırtılları aslında oldukça küçüktürler. Genellikle yaklaşık yarım inç uzunluğundadır ve bu onları yerinde görmeyi zorlaştırıyor. Bunun üzerine bu tırtılların hızı, gözlerinzii onlardan ayırdığınızda sizden kurtulmalarını sağlamakta. Camsı gözün altında tırtılın manikürden çıkan sivri uçları olduğunu göreceksiniz. Bu projeksiyonlar kırılgan ve kolayca çıkartılabilir.

Bu sökülebilir projeksiyonlar ve bunlarla ilişkili goo ayrıntılı bir anti-predator savunma gibi görünüyor. Bir karınca ya da bir asma ya da onu tutan herhangi bir şeyin bu çıkıntı parçalarını ağzına sokması mücevherin goo’sunun toksik olup olmadığını söyleyemese de, saldıran bir karınca gibi bir şeyin mandibulalarını sarabiliyor. Bu muhtemelen tırtıla zaman kazandırmaya yarar. Yırtıcı dikkat dağıldığında tırtıl kaçış yapabilir, belki de yaprağı bile bırakabilir.

Böcek kelimesini duyduğumuzda, bazıları için tatsız anıları tetiklemiş olabiliriz. Bununla birlikte, tüm böceklerin düşündüğümüz kadar kötü olmadığını bilmemiz gerekir. Şaşırtıcı bir şekilde, güzel böceklerin doğada olduğunu ve her böceğin zararlı olmadığını bilmeliyiz. mücevher tırtıllarının göz alıcı renk ve şekilleri sizi kendine hayran bırakabilir.

Kara Sinek

Kara Sinek

Kırdan kente, Ilıman tropikal tüm iklimlerde görülür. genelde hayvan dışkısı ve çöp ile beslenmeye iyi adapte olmuştur. Bu nedenle karasinekler insanların yaşadığı hemen hemen her yerde bol miktarda bulunmaktadır. Her dişi sinek üç-dört günlük süre içinde 75 ila 150 yumurta bırakabilir. Karasinekler ömürleri boyunca 500 kadar yumurta bırakmaktadır. Yetişkinler genellikle 15 ila 25 gün yaşamaktadır Güzel beslenmeleri ile bu süre iki aya kadar da uzayabilir. Gıda olmadan, onlar sadece iki ya da üç gün hayatta kalabilirler. Akla gelen herşeyle beslenen karasinekler günde ortalama 30-40 kez dışkı bırakırlar. Bir çok hastalığın bulaşmasında etken bir hayvan olan karasinek ile mücadele de sıvı pestisitler uygulanıldığı gibi çeşitli yapışkan tuzaklar ie de popülasyonu kontrol altına alabilirsiniz.

Karınca

Karınca

Karıncalar dışarıda yuva yapıp yiyecek aramak için evinize gelirler. İyi bir beslenme kaynağı bulduklarında yiyeceklerini dışarıdaki koloniye taşırlar. Bu yüzden karınca ile mücadele de ilk olarak yiyecek kaynaklarını keserek kırıntı ve çöplere dikkat ederek başlayabilirsiniz. Her haşere ilaçlamada olduğu gibi karıncalar ile mücadelede de öncelikle hangi tip karınca ile uğraştığınızı ve özelliklerini bilmelisiniz. Sadece geçiş yollarına haşere böcek ilacı sıkmak bir kısım karıncayı öldürse de koloniye zarar vermez, sadece yürüyüş rotalarını değiştirir. Ya yuvalarını bulup ana kraliçe karıncayı etkisiz hale getirmelisiniz. Yada kullanılan özel zehirli yemler ile işçi karıncaların yuvalarına bu yemleri götürmesini sağlayarak koloniyi etkisiz hale getirebilirsiniz.

Kelebek

Kelebek

Yetişkinler halinde büyümek için 4 aşamadan geçerler: yumurta, larva, pupa ve yetişkin. Her aşamada farklı bir hedef vardır, örneğin tırtıllar çok yemek yemeli ve yetişkinlerin çoğalması gerekiyor. Bir kelebeğin yaşam döngüsü kelebek türüne bağlı olarak, bir aydan bir yıla kadar bir süre alabilir. Bir kelebek ömüre çok küçük, yuvarlak, oval veya silindirik bir yumurta gibi başlar. Kelebek yumurtaları, özellikle de kuyruklu kelebek yumurtaları ile ilgili en havalı şey, yeterince yakınına bakarsanız, içinde büyüyen küçük tırtılları görebilirsiniz. Bazı kelebek yumurtaları yuvarlak olabilir, bazıları oval, bazıları nervürlü olabilirken bazıları diğer özelliklere sahip olabilir. Yumurta şekli, yumurta koyan kelebek türüne bağlıdır. Kelebekler yumurtaları genellikle bitkilerin yaprakları üzerine serilir, bu yüzden bu çok küçük yumurtaları aktif olarak arıyorsanız, biraz zaman ayırmanız ve bazılarını bulmak için epeyce yaprakları incelemeniz gerekir.

Kelebekler tırtıl halinde çok uzun süre kalmaz ve çoğunlukla bu aşamada yaptıkları tek şey yemektir. Tırtıl yeme işine doğdukları yaprağı yiyerek başlayacaktır. Bu gerçekten önemli çünkü anne kelebeği yumurtalarını tırtılın yiyebileceği yaprak türüne koyması gerekiyor. Her tırtıl tipi sadece belirli yaprak türlerinden hoşlanıyor. Küçük oldukları ve yeni bir bitkiye seyahat edemediği için, yumurtaların tırtılın yemeyi istediği yaprak türüne göre bırakılması önemlidir. Yemeğe başladıklarında anında büyümeye ve genişlemeye başlarlar. Dış iskeletleri hızla gerilmemekte ya da büyümemektedir, bu nedenle büyüdükçe birkaç kez tüy dökme ve büyüyen cildi tahrip etme görülür. Tırtıl pupa aşamasında tüm oluşumunu tamamladığında ve pupa içinde değiştiğinde, eğer şanslıysanız, yetişkin bir kelebek ortaya çıkacaktır. Kelebek, krizadan önce ilk ortaya çıktığında, her iki kanat yumuşak ve bedenine karşı katlanmış olacak. Bunun nedeni, kelebeğin tüm yeni kısımlarını pupa içine sığdırması gerektiğidir.

Kelebek, pupadan çıktıktan sonra hiç dinlenmez, genellikle üç veya dört saatlik sürede, kelebek uçma becerisine hakim olur ve yeniden üremek üretmek için bir eş arar, Kelebek yaşam döngüsü, herkesin konuşabileceği harika bir hikayedir ve önünüzde olduğunu gözlemleme şansınız varsa çok keyif alacağınız bir deneyim olacaktır. Canlı kelebek kitleri, kendiniz için inanılmaz yaratıkların tüm yaşam döngüsü görmenizi ve çocuklarınızın bu güzel böcekler hakkında giderek daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.

Kene

Kene, sadece ken emen, rahatsız eden bir haşere veya zararlı değildir. İnsanlar için ölümcül olabilen Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi ve Lyme hastalıklarının taşıyıcısı ve hastalığa sebep olan çok tehlikeli bir zararlıdır.
Zararlı olarak kabul edilen bu tip kenelerin 29 türü vardır. Yeni doğan türüne larva, gelişmekte olan türüne nimf denilmektedir. Dişi keneler yapı olarak erkeklerden farklıdır. Dişilerde arka bölümdeki kızıl renk biraz daha geniştir. Ayaklar biraz daha uzundur. Erkeklerde ayaklar biraz daha kısa ve arka bölümdeki kızıllık daha azdır. Kış aylarını ağaç kovuklarında ve duvar çatlaklarında geçiren keneler, havalar ısınmaya başladıkça meralarda, çiftliklerde, piknik alanlarında ve diğer kırsal kesimlerde görülürler. Bahar ve yaz aylarında yoğun olarak ısırılma vakaları gözükür.

Kene İlaçlaması, Korunma ve Mücadele Yolları

Ülkemizde son senelerde kene alarmı verilmişti. İnsanlar kene ısırığı ve ondan bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkındaki haberleri çok sık duymaya alıştığı için son zamanlarda tehlike önemsi veya geçmiş yanılgısı gelişti. Ancak tehlike devam ediyor.

Ülkemizde bu büyük tehlikenin yayılmasının temel nedeni, kuş gribi nedeniyle kümes hayvanlarının telef edilmesi oldu. Ekolojideki bu ani dengesizlik kenelerin çoğalmasına neden oldu. İnsanlar için kene ısırığı gerçekten büyük tehlike arz etmektedir. Kenelerle mücadelede konusunda konuyu hafife almalı ve bilinçli olmalı ve kene mücadelesinde uzman yardımı ve en iyi yöntemleri tercih etmelisiniz. Mücadele için profesyonel firmaların güncel bilgilerinden yararlanmayı ve mücadele seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

İlaçlama işlemlerinde ilk önemli konu yuvalarının tespit edilmesi işlemidir. Keneye özel ilaçlara sahip ve etkili mücadele yapmaya yetkin böcek ilaçlama yöntemleri sorunu etkili bir şekilde çözecektir. Amatörce yapılacak ilaçlama yöntemleri fayda yerine zarar meydana getirecektir. İnsan hayatı için tehlike arz eden bu zararlılar, görüldükleri hatta şüphe görüldüğünden şüphe duyulduğu andan itibaren mücadeleye başlanması gereken ciddi bir tehdittir. Bölgenin kısa zamanda ilaçlanması gerekir. Çoğaldıkları zaman yok etmek çok zor hale gelmektedir.

Keneler Nasıl Kan Emerler?

Keneler ağız bölümündeki özel bıçaklar sayesinde deriyi keserler. Ağız bölümü derinin altına girer ve kanı çekmeye başlar. Ayaklarıyla deriye yapışan keneler, doyana kadar deriyi bırakmaz. Kene gibi yapıştı, sözü buradan gelmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkarlar. Özellikle çiftlik ve evcil hayvanların kulak, anal, kuyruk ve sırt bölgelerinde görülürler.

Keneler, tek bir yapısal vücuttan oluşur. Ön kısımda kanı emmek için tasarlanmış ağız bölümü bulunmaktadır. Bacaklarının uçlarında çengeller ve vantuzlar olan keneler deriye rahatça yapışarak hortumlarıyla kan emerler. Tamamen şişince kendilerini yere atarak konaklarından uzaklaşıp ot veya ağaçlara tırmanırlar. Ormanlarda bahçelerde bulunduğu ağacın altından bir hayvan geçtiği takdirde üzerine düşüp derisine yapışır ve etine hortumunu sokarak kanını emerler. Kenelerin tükürük salgısı dokuları sindiren ve likefiye eden proteolitik enzimler içerir. İnsan ve hayvan hastalıklarının taşınmasında önemli  rol oynarlar. Kenelerde üreme eşeylidir, Çiftleşme kan emme sırasında konağın üzerinde olur, Çiftleşmeden sonra erkek konağı terk eder ve ölür, dişi kene ise tam doyuncaya kadar kan emmeye devam eder. Yumurtalarını yaprak altına ve diğer bölgelere bırakırlar. Ortam ve kan emme özelliğine göre yumurtlama işlemi gerçekleşmektedir. 3 bin ile 15 bin arasında yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvalar üç çift bacaklıdır. Dişiler yumurtladıktan sonra ölürler.

Kene Isırıklarından Korunma ve Mücadelesi

Keneler tüm sıcak iklimlerde görülebilmektedir. Sorunun sadece İç Anadolu yöresine özgü olduğu büyük bir yanılgıdır. En çok yeşillik alanlar tehlike arz ettiği için dikkatli olmak gerekir.
Piknikte veya çayırda gezmeye çıktığınız zaman çoraplarınızı paçanızın üzerine çekiniz. Kollu gömlek giyiniz ve kolların kenarlarını ilikleyiniz. Bu alanlara seyahat edecekseniz açık renkli kıyafetler giyiniz. Bu sayede keneleri fark etmeniz daha kolay olacaktır.

Bu kural sadece kene tehlikesi için geçerli değildir. İnsanlar için zararlı olan bütün haşerelerden korunmak için bu tedbirleri almanız gerekir.
Kene bulunması olası alanlardan sonra tüm vücudu ve özellikle çocuklarınızın vücudunu kontrol ediniz. Diz altı, kulak arkası gibi gözden uzak yerleri de ihmal etmeden kontrol yapınız.
Tehlike olan bölgelerden uzak durmak hem sizin için hem aileniz için daha sağlıklı olacaktır. Ahırlar, çiftlikler, evcil hayvan barınakları benzeri birçok alan, kenelerin en çok bulunduğu alanlardır. Bu alanlara yakın piknik alanlarında çok dikkatli olmanız gerekir.
Yine evcil hayvan sahibi iseniz, özellikle köpek sahibi iseniz hem hayvanınızı gezdirirken, hem gezintiden geldikten sonra hayvanın tüylerinin arasını kontrol etmekte gerekir.

Kene Isırığı Tespiti Halinde ve Kenenin Çıkarılması

Kene ısırdığı zaman kafasını derinin altına gömer. Kene çıkarma işleminde bütün vücut çıkmalıdır. Kene ısırması meydana gelirse kendiniz keneyi sökmeye çalışmayın. Kenenin vücuda yapıştığını görürseniz kesinlikle çıplak elle çekerek çıkarmayınız. Keneyi çıkarmak için kolonya sürmek, yakmak veya başka maddeleri keneye sürmek hastalığın çok hızlı bir şekilde ısırılan kişiye aktarılmasına neden olur. Bu tür yöntemleri kesinlikle denemeyiniz. Çıkarılması için sağlık kuruluşlarından yardım almanız en doğrusu olacaktır.
Her kene ısırığında mutlaka hastalık kapılacak değildir. Kenenin taşıyıcı olması ve taşıyıcı olsa dahi en kısa zamanda kenenin çıkarılması da hastalık bulaşma riski açısından çok önemlidir. Bu hastalığın bulaşma riskini azaltan çok önemli bir kuraldır.
Kene ısırığından 10 süreyle ısırılan kişi takip edilmelidir. Hastalık belirtileri görülürse derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Hayvanlarda KKKA hastalığı bulaşsa dahi belirti vermez. Bu sebeple, özellikle çiftlik gibi bir yerde iseniz, hatta sadece bu hastalık için değil, genel bir kural olarak ta hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına çıplak elle temas etmeyiniz.

Kene İlaçlama Yöntemi

Sokak hayvanları, küçük ve büyük baş hayvanlar, keneleri beraberinde taşır. Sokak hayvanlarının girdikleri yerlerde keneler görülür. Kene ilaçlaması yönteminde yuva tespiti önemlidir. Zararlıların yaşadıkları noktalar tespit edilmelidir. Bu zararlı haşereleri tek tek yok etmek mümkün değildir. Bu nedenle genel anlamda geniş bölge ilaçlama işlemi gerçekleştirilmelidir.
Böcek ilacı konusunda deneyimli ve uzman böcek ilaçlama firmalarının tavsiyesine uymak en doğru tercih olacaktır. Doğru uzman, uygun ilaç ve ilaçlama yöntemlerinden sonra verilen tavsiyelere uymak mücadele için önemlidir.
Örneğin, kenelerin bulunduğu yerler kapalı alanlarsa ilaçlama yapıldıktan sonra havalandırma yapılmamalıdır. Bu şekilde ilacın tesiri artacaktır. Kısa zamanda keneler ortadan kalkacaktır.

Keneden şüphelendiğiniz herhangi bir zamanda derhal bize ulaştığınız takdirde 7/24 günün her saatinde ilaçlama hizmeti sunan Eren İlaçlama ekipleri, sorunun en çok görüldüğü yaz aylarında sizi kene tehlikesinden korumak için var güçleri ile çalışır. İlk aşamada kenenin türü veya böceğin türü hakkında genel bir araştırma işlemi gerçekleşmektedir. Kene ilacı olarak bir çok tipte ilaç mevcuttur. Ama en doğru seçimi keneli alanı inceleyen uzmanlar gerçekleştirecektir. İlaçlanacak yerde insan veya hayvanların zarar görmemesi için gerekli önlemler alınmaktadır. Özel kıyafetlerle elemanlarımız kısa sürede ilaçlama işlemini gerçekleştirir. İlaçlama sonrasında dezenfeksiyon işlemleriyle yaşam alanlarınız yaşanır hale getirilir. Bu tip bir haşere tehlikesinden dolayı ihmale, hafife almaya gelmez. Bunu tekrar tekrar hatırlatmak ta faya görüyoruz. Bu zararlıdan kurtulmak için bu konuda uzman firmaları tercih etmelisiniz.

Kenelere dünya’nın her bölgesinde rastlayabilirsiniz. Altmış beş tür hastalığa neden olan bu haşereler Lyme ve KKKA (Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığına neden olmaktadır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi

Kenenin en büyük tehlikesi taşıdığı Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA, Crimean-Congo haemorrhagic fever ) hastalığıdır. Nairovirüs grubundan bir Bunyaviridae çeşidi ait olan tek sarmallı RNA virüs, bu hastalığa sebep olmaktadır. Başlıca belirtileri yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, iştahsızlık, ishal, bulantıyla beraber kusmadır. Hastalık ilerledikçe, tedavi edilmez ve kişinin bağışıklık sistemi yeterince karşı koyamazsa sonu ölümle sonuçlanmaktadır. Enfeksiyon hastalığı olarak kabul edilmesinin sebebi keneden bulaşmasıdır.

Yeni yeni duyulmasına karşın ilk olarak Tacikistan’da 12. yüzyılda bir hastalık olarak literatüre geçmiştir. İkinci dünya savaşı sırasında Kırım’da çiftçilere yardım eden Sovyet askerleri arasında görüldüğünden dolayı son bilimsel literatürlere Kırım Kanamalı (Hemorajik) Ateşi olarak kaydedilmiştir. Hastalığın tam ismini veren, Kongo kelimesi ise Yaklaşık 10 sene sonra Kongo ismi verilen ve Zaire’de tespit edilen virüsün 1969 yılındaki araştırmalar ile aslında aynı virüs olduğunun anlaşılması ile eklenmiştir.

2000’li yıllarda ülkemizde kuş gribinden sonra milyonlarca kümes hayvanın telefi ile kene sayısını artmasıyla beraber bu hastalık ile tanışmaya başladık. Bu yıllardan sonra kenenin yoğun olarak görüldüğü Kuzey İç Anadolu, Kuzey Doğu Anadolu ve Orta Karadeniz bölgelerinde yaşayan insanlarımızda hastalıkta görülmeye başlanmıştır. Kenenin sıcaklıklar ile yayılmasıyla başka bölge ve illerimizde de Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi vakalarının görüldüğü bildirilmiştir. En çok kenenin aktif olduğu bahar ve yaz aylarında görülmesine karşın kışların geç geldiği aylara kadar da kene aktivitesi sürdüğünden hastalık insanlarımıza bulaşabilmektedir.
Hastalığın ana taşıyıcısı kenelerdir. Taşıyıcı ısırığı ve kan emmesiyle beraber hastalık insanlara bulaşır. Hasta da viremik dönemde bu hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Hasta kişinin kan, salgı ve vücut sıvılarına koruma olmadan dokunulması da tehlikelidir. Hastalığın vücutta yayılımı, taşıyıcı hayvanın, genellikle kenenin ısırığından itibaren 1 ila 3 gün içinde, maksimum 9 gün içinde görülebilmektedir. Eğer hasta kişinin kan veya vücut sıvıları ile temas edip hastalık kapılmış ise bu süre 13 gün kadar olabilmektedir.

Halen aşı çalışmaları sürmesine rağmen hastalık ile ilgili en büyük problem etkin bir aşı ve tedavinin olmamasıdır. Daha çok destek tedavileri ile hastaya yardım edilebilmektedir. Ülkemizde 2009 yılın, tam 1318 tespit edilen vaka ile bu hastalığın görülmesi açısından zirve yılı olmuştur. Farkındalığın arttırılması çalışmaları sayesinde tespit edilen vaka sayısında düşüş olsa da halen yılda 300-350 vaka gözükmektedir.
Keneden korunma hastalıktan da korunmanın başlıca yoludur.

Lyme Hastalığı; Kenelerden Bulaşan, Önemsenmeyen Ama Çok Ciddi Diğer Hastalık

Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi sensu lato bakterisinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. B. burgdorferi insanlara KKKA gibi yine kene ısırmasıyla bulaşır. Kene, enfekte hayvanları genellikle fareler ile beslendikten sonra taşıyıcı hale gelir.

Enfeksiyonun iletilmesi için kenenin ciltte 24 ila 48 saat boyunca bulunması gerekir. Lyme hastalığı olan çoğu kişinin kene ısırığı hatırası yoktur. Lyme hastalığı ilk kez 1975’te Connecticut’taki Old Lyme kasabasında rapor edilmiştir. Ormanlık alanlarda yaşayan veya zaman geçirenlerin bu hastalığı kapma olasılığı daha fazladır. Ormanlık alanlarda bırakılan evcil hayvanları olan insanların da Lyme hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

Lyme hastalığı belirtileri

Lyme hastalığı üç aşamada ortaya çıkar:

Erken Dönem, Erken Yayılma ve Geç Yayılma. Karşılaştığınız belirtiler, hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlı olacaktır.

Aşama 1: Erken Dönem

Lyme hastalığı belirtileri kene ısırığından bir ila iki hafta sonra başlar. İlk belirtilerden biri, bakterilerin kan dolaşımında çoğaldığının bir işareti olan “boğa gözü” döküntüsüdür. Döküntü, kene ısırığı bölgesinde, kenarlarında kızarıklık alanı olan açık bir nokta ile çevrili merkezi kırmızı nokta olarak ortaya çıkar. Dokunduğunuzda sıcak olabilir. Ama acı verici değildir ve kaşınmaz. Bu kızarıklık dört hafta sonra kaybolacaktır.

Bu kızarıklığın resmi adı “eritema”dır. Eritema kızarıklığı Lyme hastalığının karakteristiğidir. Bununla birlikte, birçok insan bu belirtiye sahip değildir. Bazı insanlarda belirti, koyu kırmızı renkli bir döküntüyken, koyu tenli insanlar da çürük benzeri bir döküntü görülebilir.

2. Aşama: Erken Yayılmış Lyme Hastalığı

Erken yayılmış Lyme hastalığı kene ısırmasından birkaç hafta sonra ortaya çıkar. Bu aşamada bakteriler vücutta yayılmaya başlar. Grip benzeri semptomlarla karakterize edilir. Titreme, yüksek ateş, büyümüş lenf düğümleri, boğaz ağrısı, görme bozuklukları, yorgunluk, kas ağrıları, baş ağrısı gibi semptomlara sahiptir.
Erken yayılan dönemde iseniz, genel olarak kendinizi hasta hissedersiniz. Isırık dışındaki bölgelerde bir döküntü ortaya çıkabilir. Uyuşukluk, karıncalanma ve Bell’in felci gibi nörolojik işaretler de ortaya çıkabilir. Hastalığın bu evresi, menenjit ve kalp ileti rahatsızlıkları ile komplike olabilir. Aşama 1 ve 2’nin belirtileri üst üste gelebilir.

3. Aşama : Geç Yayılmış Lyme Hastalığı

 

Geç yayılmış dönem, enfeksiyon 1. ve 2. aşamalarda tedavi edilmediğinde ortaya çıkar. 3. Aşama, kene ısırmasından haftalar, aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilir. Bu aşama ile şu şekilde karakterize edilir. Şiddetli baş ağrısı, bir veya daha fazla büyük eklemin artriti, kalp ritmindeki bozukluklar, hafıza, ruh hali ve uykuyu içeren beyin hastalıkları (ensefalopati), kısa süreli hafıza kaybı, konsantrasyon zorluğu, zihinsel sorunlar ve konuşma problemleri, kollarda, bacaklarda, ellerde veya ayaklarda uyuşma.
Kene ısırığından şüphelenildiği veya yukarıda saydığımız semptomlardan herhangi birini yaşarsanız derhal sağlık kuruluşuna ulaşmanız gerekir.

Kırkayak

Çıyanlarla çok benzeseler de kırkayakların bacak sayısı çıyanlarınkinden daha fazladır. Çıyanlar etçil ve zehirliyken, kırkayaklar otçul/çürükçül ve zehirsizdir. Vücutları da çıyanlara göre daha sert ve silindirdir. Sayıları 36 dan 400 e kadar olan bacaklara sahiptir. En fazla ayağı olan kırkayak türü 750 ayaklı Illacme plenipes türüdür. Erkeklerinde yaklaşık 660, dişilerinde ise 750 ayak bulunur. Kırkayağın rengi genel olarak kahverengi olur. Kırkayak genellikle gündüz vaktini dinlenerek geçirir. Taş ve yaprak altı gibi nemli yerler ideal dinlenme yerleridir. Kırkayak genel olarak çürümüş bitki yemeyi sever. Kırkayak taze bitkilerin kök ve yapraklarını kemirerek çürümeye neden olur, kırkayak çiçeklerde çok görülür, kırkayak dışkı yer parazit ve tenya taşır, kırkayak ölene kadar birkaç defa deri değiştirir. Kırkayağın her deri değiştirmesinde bedeninde 1 halkası artar, yumurtadan çıkan kırkayak larvası 1 yılda ergin kırkayak olur, kırkayağın derisi antibiyotik etkili ve pis kokuludur. İri olan kırkayak insan derisine dokunduğunda tahrişe neden olabilir, kırkayak korktuğunda veya tehlike anında kendini yere atar kıvrılır.

Kulağakaçan

Kulağakaçan

Kulağakaçan çok hızlı hareket eden mücadelesi zor bir böcek türüdür. Onları kuyruk kısmındaki çatal kıskaçlardan tanıyabilirsiniz. Kendinden küçük böceklerle ve ot ile beslenirler. Kışı kapalı yerlerde geçirmek istediği için onları evlerde de görebilirsiniz. Kulağakaçan böceğininde her böcekte olduğu gibi uyurken kulak ve burun deliklerine girme ihtimali vardır. Kulağakaçan böceği ile mücadelede doğru ilaçları kullanmak bu böceğin direncini arttırmamak adına önemlidir.

Öpücük Böceği

Öpücük Böceği

Bu böcekler genellikle kan emen omurgalı hayvanlarla barınağı paylaşırlar. Öpücük böceği, suikastçı böcek veya vampir böcekleri olarak da bilinirler. Çoğu türü yabani yuvada yaşayan omurgalılarla ilişkilendirilir ve “sylvatic” triatomin olarak adlandırılır. Bunlar, kemirgenler ya da armadillolarla zemin oyuklarında ya da yarasalar, kuşlarla ağaçlı konutlarda yaşarlar. Ev hayvanlarının barınaklarında insan konutlarında veya insan evlerinin çevresinde (peridomicile) yaşayan az sayıda tür (% 5) buna “evcil” türler denir. Birçok sylvatic türü ev sahibi olma sürecindedir.

Çoğu triamin evde refüjlerde toplanır ve ev sahibi uykuya daldığında ve hava daha serin olduğunda gece boyunca kan arar. Koku ve ısı bu insanları ev sahibine yönlendirir. Nefes nefese gelen karbondioksit, amonyak, kısa zincirli aminler ve karınca asitler, cilt, saç ve omurgalı hayvanlardan ekzokrin bezler triatomi çeken uçuculardır. Vizyon aynı zamanda oryantasyon için üçlü görevi görür. Kabileler, cinsler ve tarif edilen tür sayısı triatominae altfamilisinin monofilastik doğası, moleküler verilerle güçlü bir şekilde desteklenmektedir.

Yaşam döngüsünde eksik metamorfoz geçirirler. Kanatsız bir ilk instar nimf yumurtadan çıkarılır ve 2 mm kadar küçük olabilir. Sırasıyla 2., 3., 4. ve 5. dönem boyunca geçer. Sonunda, beşinci instar iki çift kanat elde eden bir yetişkine dönüşür.19. yüzyılın başında Charles Darwin, Amerika’daki triatominlerin varlığının ilk raporlarından birini, 1839’da yayınlanan ve yaygın olarak The Beagle’ın Voyage olarak bilinen Journal and Remarks’da yayınladı.

Öpücük böcekleri kan emmeden önce oldukça incedirler ancak daha sonra yuvarlaklaşır ve kanla şişerler ve bu durumda kolaylıkla ezilirler.En çok Şilin ve Peru’nun kuzeyinde bulunur, Öpücük böceklerini bir masanın üstünde koyarsanız, insanlar tarafından çevrili olmasına rağmen bir parmak sunulduysa bu böcek hemen kanınızı emip kendi içine çeker, Öpücük böceği yada bu küçük vampirin tek iyi tarafı açtığı yaranın ağrıya neden olmamasıdır. Ama bu suikast böceğini çok masum yapmıyor çünkü bazı parazitleri insana veya başka bir omurgalı canlıya bulaştırılmakta hiç çekinmiyorlar.

Peygamber Devesi

Peygamber Devesi

am bir kamufle uzmanı olan peygamberdevesi, aynı bukalemun gibi bulunduğu yer ve bitkinin rengini alırlar. Bu işte o kadar uzmandırlar ki onu kamufle olduğu bitkiden ayırt edemezsiniz. Bu yeteneği hem korunmada hem avlanmada oldukça etkilidir, zaten çok yavaş hareket eden bir  canlı olduğu için avını pusu kurarak yakalamak zorunda kalmaktadır. Etçil bir hayvan olan Peygamberdevesi çoğu zaman  diğer böcekler ile beslenir, Ön ayaklarında avını tutmak için kancalar ve dikenler vardır, Kanatlı türleri tehlike anında dikleşip kanatlarıyla hışırtılı sesler ve uyarı renkleri gösterir, bunun sebebi kendisini daha büyük göstermektir. Çoğu yerleşim ve ekin zararlıları ile beslendiği için aslında çifçiler tarafından sevilen bir canlıdır çünkü çok nadir bitki ile beslenen peygamberdevesinin yemek menüsü Hamamböceği, Kakalak, Sinek,Ttermit, Karınca, Kulağakaçan, Ken, Cırcır böceği, Tahtakurusu, Tahta kurdu, Çekirge vs. dir. Çok aç kaldıklarında kendinden büyük olan Haşere ve Çıyan, Akrep, Örümcek, Kertenkele, Fare, Yılan türü canlılar ile de beslenmeye çalışırlar. Özellikle çiftleşme sırasında dişiler erkekleri yiyebilir.

*Güler yüzlü hizmet,

*Garantili uygulamalar,

*Sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar,

*Ücretsiz keşif,

*Biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadro,

*Randevu saatine %100 sadık kalma,

*Müşteriyi böcek ve izolasyon konusunda bilgilendirme,

*İlaçlama sonrası Kullanılan ilaçların marka miktarları ve uygulama hakkında detaylı rapor sunma,

*Ekonomik fiyatlar,

*Sürekli müşteri odaklı kampanyalar,

*Kapıda kredi kartı ile ödeme kolaylığı,

*Günün 24 saati hizmet verebilmek,

*Sayısız müşteri yorum ve memnuniyetleri,

*Kokusuz ilaçlar,

*Jel uygulamaları,

*6 ay içinde tekrar görülebilecek tek bir Haşere için ücretsiz ilaçlama garantisi,

*Acil çağrılara en geç 24 saat içinde müdahale,

Pire

Pire

İnsanların, hayvanların kanını emerek yaşayan, küçük, asalak bir böcektir. İyi sıçradığı için kolay yakalanmaz, bir yerde uzun kalmaz, bazan insanlardan hayvanlara, hayvanlardan insanlara geçer. Pirenin kanatları yoktur. Buna karşılık, ayakları kuvvetli olduğu için çok iyi sıçrar. Yalnız kan emerek yaşar. Kan emerken aynı zamanda pisler. Bulunca boyuna kan emdiği gibi, günde ancak 2-3 defa kan emerek de yaşıyabilir, hattâ 18 ay kadar açlığa dayanabilir. Yumurtadan yeni çıkanlar aylarca aç yaşayabilirler. Pirelerle savaşın en ilkel şekli onu yakalayıp öldürmektir. Bu hem güç, hem de sonu gelmez bir savaştır. Pireleri yok etmenin birçok çareleri vardır: Pire ile kimyasal savaşta onların yaşam döngüsünü çok iyi bilmek gerekir. En az 2 uygulama ile pirelerden kurtulabilirsiniz.

Salyangoz

Salyangoz

Salyangozlar yumuşak gövdeli hayvanlardır. Türlere bağlı olarak, yetişkinler 25 ila 100 mm uzunluğunda olabilir. Salyangozların üstlerinde taşıdıkları kabukları bulunur ve içerilerine gizlenebilirler. Sert şartlarda, kabuğu kapatabilir ve birkaç yıl boyunca canlı kalabilirler. Salyangozlar, gün boyunca nemli yerlerde saklanır. Kütük ve taşların altında veya zemin kaplaması altında kalırlar. Ayrıca, ekiciler ve alçak güverte altında saklanırlar. Gece yemek yemeyi tercih eden salyangozlar hareket ettikçe sümüksü bir iz bırakırlar. Salyangozlar bitki yapraklarını yerler. Salyangozların kabukları olduğundan, diyetlerinde kalsiyuma ihtiyaç duyarlar.
Yumurtalarını İlkbaharda ve yaz aylarında bırakan salyangozlar, Yumurtaları nemli, korunaklı yerlere koyuyorlar. Salyangoz, yumurtalarını toprakla kaplar. Yumurtalar birkaç gün içinde kapanır. Olgunlaşmamış hayvanlar birkaç ayda yetişkinler haline gelir. Ev sahipleri sık sık salyangozları görmez, bunun yerine sümüklü patikalarını bulurlar. Bu patikalar birkaç gün boyunca görünür durumda kalır. Bitkilere verdiği zararları da varlığının bir göstergesidir. Açık havada, bahçelerde ve çiçek tarlalarında bitkilere önemli hasar verebilirler.
Salyangozlar ile mücadele saklanma yerlerinin ortadan kaldırılmasıyla başlar. Yakacak odun kazıklarını evden uzaklaştırın ve yakacak odunu yerden uzak tutun. Dikme ekipleri ve çiçek saksılarını raflara veya standlara koyun. Nemli bir saklanma yeri sağlayabilecek kereste ve taşları çıkarın. Dış kapıların düzgün kapatılmasına dikkat edin. Kaybolan hava sıyırma veya kapı süpürmelerini değiştirin. Nemli bir bodrum katında bir nem alma cihazı kullanmak gerekli olabilir. Bir sonraki adımda inceleme yapılır. Çamur patikaları, sülük veya salyangoz saklanma yerlerine yol açabilir. Nereden geldiğini görmek için gece dışarı çıkmak gerekebilir. Bazı insanlar ellerini kullanmadan onları almak için maşa kullanmayı tercih eder. Genellikle salyangozlar, ev sahipleri ve haşere ilaçlama firmaları uzmanları için endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, eve girdiklerinde, yapı içindeki bodrum ve diğer nemli alanlarda toplanma eğilimindedirler. Bitkiler üzerinde beslenen salyangozlar, bahçeleri ve süslemeli peyzaj bitkilerini tahrip edebilir.
Genel olarak, nemi azaltmak için yapılan herhangi bir şey, bu yaratıkları yönetmeye yardımcı olacaktır. Etkili kimyasal salyangoz yemi formülasyonları varken, enkaz kaldırma ve diğer habitat eliminasyon faaliyetleri gibi kimyasal olmayan işlemler kullanmak, daha uzun vadeli tedavi yöntemleridir.

Sivrisinek

Sivrisinek

Etrafınızda dolanırken sesini duyuyorsanız dişi sivrisinekle karşı karşıyasınız. Asıl düşmanınızda onlardır çünkü ısırma işleri onlara aittir. Erkek sivrisinekler dişileri kanat seslerinden, İnsanları nefesimizdeki karbondiyoksitten bulurlar. Sivrisinekler dört evreden geçerler. Suda geçen yumurta, larva, pupa evresi, karada geçen ergin evresi, Sivrisinek yumurtaları su birikintisi olan her ortamda gelişebilirler. Çamurlu bir yağmur suyu, bataklık gibi ortamlarda durgun suları tercih ederler. Sivrisinek ilaçlaması önemlidir, sivrisinekler kan taşıdıkları için hastalık bulaştırabilirler, Sıtma gibi parazit hastalıklarını taşısada aıds’e sebep olan hıv virüsü bu canlılarda gelişme ortamı bulamaz dolayısı ile insanlara taşıyamazlar. Sivrisinek ilaçlaması için bir çok uygulama ve yöntem olsada Bu yöntemler kapalı ortamlarda daha sağlıklı sonuçlar almamızı sağlıyor. Yapılan açık hava sivrisinek ilaçlaması çok uzun vadede koruyucu olamıyor. Çok basit ve hızlı üremeleri yüzünden Sorunlu yerin çevresindeki su birikintilerine ve üremesini gerçekleştirdiği kaynağını temizletmek ilaçlatmak daha sağlıklı olacaktır.

Sopa Böceği

Sopa Böceği

Kılık değiştirme ustaları sopa böcekleri adından da anlaşılacağı gibi, sopa, yaprak veya dalın görünümünü geliştirerek kamuflaj yapan böceklerdir. Bazıları yeşil, siyah, gri veya mavi olabilir, ancak genellikle bu böcekler kahverenginin tonlarıdır. Kamuflaj yeterli olmadığında, bazı sopa böcekleri yırtıcıları tutmak için aktif savunma biçimlerini kullanırlar. Örneğin, Eurycantha calcarata türü, caydırıcılık olarak kötü kokulu bir maddeyi serbest bırakabilir. Diğer türlerin, vücutlarına yaslanınca görünmez olan parlak renkli kanatları vardır; Tehdit altında oldukları zaman kanatlarını açarlar, hemen yere düşerler ve kanatlarını gizlerler. Yırtıcı, genellikle parlak renkli bir böcek ararken yeryüzünde sadece bir yığın kahverengi çubuk görür
Sopa böceklerin yeryüzündeki çubuklar arasında gizlenmesi beklenirken, çoğu sopa böcek türü genellikle tropikal ağaç yaprakları içinde açıkta dururken bulunur. Genellikle hareketsiz kalıyorlar, fakat hareket ettikten sonra hareketlerini kamufle edebiliyorlar bile. Rüzgârla yakalanan dal gibi davranarak, onları sallanan bir hareketle yürüdüklerini görmek çok yaygındır. Gündüz avcılarından kaçabilsede, yarasalar için güvenli değildirler. Yarasa tarafından kullanılan Yankı Kümesi, sopa böceklerinin lezzetli bir yemek için yaptıkları küçük sesleri anlamalarına yardımcı olabilir. Sopa böceklerinin karmaşık kamuflajları karanlıkta kendilerine yardımcı olmaz.
Sopa böcekleri mandibula denilen güçlü çeneleriyle yapraklara dalmış olan otoburlardır. Pislikleri diğer böcekler için yiyecek haline gelen parçalanmış bitki materyali içerir. Sopa böcekleri ile ilgili en ilginç şeylerden biri, parenogenetik olarak çoğalma becerisidir. Bu asexual üreme biçimi, fermente edilmemiş dişilerin yumurtaları kadınlara açtığı yerdir. Eğer bir erkek yumurta döllenirse, erkek dönüşümü şansı vardır. Etrafında bir erkek yoksa, çizgi sadece dişilerle devam eder. Dişi sopa böcekleri, yumurtaları döşemek için iki temel yöntem kullanır: onları yere bırakarak veya ulaşılması zor bir yere koyarak. Bazı sopa böcek türleri, günlük gezileri sırasında günde bir yumurta düşürür. Bu yumurtalar genelde küçük ve tohumlara benzemektedir. Yumurtalarını çok geniş bir yelpazede dağıtır. Diğer dişiler, yırtıcıların bulması zor olan yerlerde yumurtalarını bırakır. Örneğin, bazı sopa böcekleri toprakta, bitkilerin oyuk kısımlarında yumurta bırakır ya da kabuğa yapıştırabilir veya yaprak altına yapıştırabilir. Yumurtalarını yapraklar altına yatıran türler, yaprak ağaca düşmeden ve yumurtaları ortaya çıkarmadan önce yumurtaların yumurtadan çıkması gerektiği için başka yerlerde yumurta bırakan türlerden daha hızlı yumurtadan çıkma eğilimindedirler.

Suikast Böceği

Suikast Böceği

Keskin ağızlarını kullanarak kurbanlarını felç eden bir sıvı salgılar, bir katil gibi avlanıp Avının vücudundan akan sıvıyı emip boş vücudu da atarlar. Diğer böceklerle beslenen suikast böceğinin ana yemeği hamam böceğidir. Bazı türleri Zehir püskürtebilirler bu zehir gözünüze gelirse retina yanması ve kör olma riski doğurur. Bitkilerin üstü ve taş altlarını seven suikast böceği genellikle avlanmak için gezen canlılardır. Bazı insanlar bu böcekleri evlerinde özel ortamlarda beslemektedir.

Tahta Kurdu

Tahta Kurdu

Çoğu zaman verdikleri zararı geç farkettiğimiz, Varlığını kolay kolay hissedemiyeceğimiz bu zarrlılar ile mücadele gerçekten zor ve kapsamlı uygulamalar ile gerçekleşmektedir. Her türlü ağaç malzemeye yerleşip zarar vermeye başlarlar. Ergin dişiler tarafından yumurtanın üzerine konulan bir madde sayesinde odun dokusunda ayrışmalar meydana gelir.Odunun hücre duvarları bozulup odunda ayrışmalar gözükür. Rutubetli ve kısmen çürümüş odunlar daha çok saldırıya uğramaktadır. Larvalar tamamen geliştikten sonra odunun içine düzgün delikler açarak ilerlerler. Yetişkinlerin ortaya çıkmaları 2 yıl sürer. Bu böceğe daha çok rutubetli yerlerde rastlanır, Uzun süreli sıcak periyodlarda, merkezi ısıtma sistemi olan yerlerde tahta kurduna rastlanmamaktadır. Mobilyaların bulaşmadan uzun süre sonra iç kısımlarının boşaldığı ve yalnızca kabuk kısımlarının kaldığı görülür, böceklerin meydana getirdikleri deliklerin içleri toz halinde talaşlarla dolar. Tahta kurdu ilaçlaması kesinlikle profesyonel ilaçlama firmaları tarafından ruhsatlı ve belgeli kişilerce sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar ile yapılmalıdır.

 

Yeni nesil Sıradışı bir İzmir Haşere ilaçlama firması

*Güler yüzlü hizmet,

*Garantili uygulamalar,

*Sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar,

*Ücretsiz keşif,

*Biyosidal ürün uygulama belgeli uzman kadro,

*Randevu saatine %100 sadık kalma,

*Müşteriyi böcek ve izolasyon konusunda bilgilendirme,

*İlaçlama sonrası Kullanılan ilaçların marka miktarları ve uygulama hakkında detaylı rapor sunma,

*Ekonomik fiyatlar,

*Sürekli müşteri odaklı kampanyalar,

*Kapıda kredi kartı ile ödeme kolaylığı,

*Günün 24 saati hizmet verebilmek,

*Sayısız müşteri yorum ve memnuniyetleri,

*Kokusuz ilaçlar,

*Jel uygulamaları,

*6 ay içinde tekrar görülebilecek tek bir Haşere için ücretsiz ilaçlama garantisi,

*Acil çağrılara en geç 24 saat içinde müdahale,

Tahtakurusu

Tahtakurusu

Hayvan ve insanların olduğu her yerde yaşayabilen bir haşere olan tahtakurusu, evlerimize geldiklerinde saklandıkları yerler yorgan, yatak, kanepe aralarıdır. Tahtakuruları geceleri uykuda olan insanların kanını emerler. Sürekli kan emdikleri için ezildiklerinde pis bir koku salgılarlar. Bir seferde 150-200 yumurta bırakabildikleri için çabucak çoğalan canlılardır. Tahtakurusunun kan emdiği yer kabarır, kızarır ve kaşıntı yapar. karanlığı ve kuytu köşeleri sevdiği için tahtakurularını evinizde farketmeniz zaman alabilir. Tahtakurusu ilaçlaması son derece detaylı ve uzman kontrolünde yapılması gereken bir mücadeledir. Bilinçsiz yapılan ilaçlamalar yüzünden zararlının bağışıklık sistemi güçlenebilir ve kurtulmanız neredeyse imkansız hale gelebilir.

Termit

Termit

Kazma kürekle bile yıkılmayan yerden 7 metre yüksekliğe ulaşabilen kuleler yapabilmelerine rağmen kuleleri yıktığınızda içinde termitlere rastlayamazsınız. Kalsiyum karbonatça zengin olan bu görkemli inşaatı yapan işçi termitlerin bu yapıları salgıladıkları özel tükürükler sayesinde yapmaları onları eşsiz mühendisler haline getiriyor çünkü toprağın altında yaşayan bu termitler kuleleri havalandırma sistemi olarak kullanıyor.  Beyaz karınca diye anılmasına rahmen hamamböcekleriyle akrabadırlar, hatta karıncalar ile anlaşamazlar. Dünyada üç bin termit türü bulunsa da ülkemizde sadece üç türü vardır. Yaşamaları için ortamın  tropikal bölge yada çöl olması hiç önemli olmayan dünyanın her bölgesinde rastlanan bu böcek yaklaşık 250 milyon yıldır yaşamlarını sürdürmekte. Yaşam alanı olarak seçtikleri yerden kolay kolay ayrılmayan termit böcekleri ile mücadele uzun sürelidir. Bilim insanları atmosferdeki metan gazının %4’ü, karbondiyoksitin %2!si olmasaydı İnsan ve diğer canlıların yaşamalarının mümkün olmayacağını söylüyorlar, Bu kadar gazı üreten canlı topluluğu ise termitlerdir. Bu canlılar sindirim sisteminde yerleşen kamçılı protozonlar sayesinde, doğada parçalanıp yok edilmesi oldukça güç olan selülozu ayrıştıran ve bunun sonucu bol miktarda metan ve karbondiyoksit gazı üreten ender canlılarındandır. Termit istilasına uğradıysanız mutlaka profesyonel haşere ilaçlama firmaları nı aramalı ve mücadelesinde destek almalısınız. Öncelikle termit böceğinin yuvası ve yaşam alanınıza geçiş yapan yolları tespit edilmeli. sonrasında koloninin büyüklüğüne göre kullanılan ilaç ve yöntemler belirlenmelidir.

Transparan Kelebek

Transparan Kelebek

Kanatların damarları arasındaki doku, diğer kelebeklerde bulunan renkli pullardan yoksun olduğu için cama benzeyen kanatlara sahiptirler. Kanatlarının opak sınırları koyu kahverengi, bazen kırmızı veya turuncu renklerden oluşur ve gövde rengi koyudur. Kanatlarının şeffaflığı, üç özelliğin kombinasyonundan kaynaklanır: Birincisi, kanatlarını oluşturan malzemeyle görünür ışığın düşük emiliminden, ikincisi, kanatlardan geçen ışığın az dağılmasından ve nihayetinde düşük yansıma Kanat yüzeyine çarpan ışık.

Bu geniş bant ve çok yönlü anti-yansıtma özelliği, kanat yüzeyinde duran nano sütunlardan kaynaklanır ve bu da olay ortamı (hava) ile kanat zarı arasında bir kırılma indeksi gradyan sağlar. Bu periyodik olarak düzenlenmemiş nano direkler Kanat yüzeyinde, yarıçapın yarıçapla bölünmüş yüksek bir en boy oranına (yarıçapa bölünerek) sahip olduğu, yarıçapların görünür ışığın dalga boylarının altında olduğu durumlarda. Ayrıca, pürüzsüz refraktif indeks gradyanından doğrudan etkilenen ve dolayısıyla geniş bant ve çok yönlü anti-yansıma özellikleri için rasgele bir yükseklik ve genişlik dağılımı vardır. Bu özellikler, nano direklerin tabanındaki kaidelerin varlığıyla daha da geliştirilir.

Çoğunlukla Orta Amerika’dan Güney Amerika’ya kadarki bölümde bulunurlar. Büyük mesafelere göç edebilirler. Lantana gibi ortak çiçekleri ziyaret eder, ancak yumurtalarını tropikal Solanaceae cins Cestrum’un bitkileri üzerine koymayı tercih eder. Yeşil tırtıllar  bu zehirli bitkiler üzerinde beslenirler ve belki de dokularında depolanan ikincil kimyasal maddeler yoluyla predatörlere toksiktirler; Tırtıllı kimyasal özler, Paraponera clavata karıncaları için hoş karşılanmaz. Yetişkinlerin de toksik oldukları kabul edilmektedir, ancak toksisitesi esasen, nektarının pirolizidin alkaloidleri içerdiği çiçekleri besleyen erkeklerden kaynaklanmaktadır. Bu aynı alkaloidler erkekler tarafından feromonlara dönüştürülür ve dişileri çekmek için kullanılır.

Kelebek fosilleri yaklaşık 56 milyon yıl önce Paleosen’e kadar uzanıyor. İlk Lepidoptera fosilleri yaklaşık 190 milyon yıl önce (mya) olan Jura çağındaki küçük bir güve, Archaeolepis yelesi. Kelebekler güvelikten evrimleşti, bu yüzden kelebekler monofiletik iken (tek bir kadeh oluştururken) güve değildir. En yaşlı kelebekler Paleosen Molası veya Danimarka Kürk Oluşumundan gelmiştir. En yaşlı Amerikan kelebek Florissan Fosil Yataklarından Geç Eosene Prodryas persephone’dır.

Un Güvesi

Un Güvesi

Un güvesi ilaçlaması ülkemizde oldukça sık yapılan ilaçlamalardandır. Sadece Fabrika yada tahıl ambarlarında değil çoğumuzun evinde mutfak yada kilerinde de sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir böcek türü olan un güvesi değirmen, depo, fabrika ve benzeri yerlerde un ve mamülleri, hububat, bazı kuru meyve ve sebzeler, kakao, baharat, kahve, kuru tütün, ayçiçeği ve baklagil tohumları ile çeşitli kuru yemişlerde beslenir, bulundukları yerlerde gıdaların üzerinde kalıntılar bıraktığı için besinlerin içeriğinde bozulmaya yol açabilirler, bu bozulmalar gıda ürünlerinin kokması ve çürümesi şeklinde olmaktadır. Dişiler, çiftleştikten sonra yumurtalarını un, tahıl taneleri ile diğer gıda maddeleri, depo veya değirmenlerdeki çatlak veya delikler ile makine aksamına yapıştırmaktadır. Bir dişi, ortalama yüz ila altıyüz adet yumurta bırakmakta ve yumurtalar 400 gün içerisinde açılmaktadır. Yumurtadan çıkan larvalar, ilk devrelerde kendine undan veya diğer gıda parçacıklarından yapılmış bir kılıf yaparak bunun içerisinde beslenmektedir. Larva beş gömlek değiştirmekte, olgunlaşan larva gıda ortamını terk ederek depolardaki yarık, çatlak ve girinti gibi yerlerde kokon örerek pupa olmaktadır. Nem oranının fazla olması güve oluşumuna davetiye çıkarır. Kullandığınız besinlerdeki un güvesi yada kıyafetlerinizi saran güveler ve yürüyen uçan tüm haşereler için Anka pest controlden ücretsiz keşif hizmeti alarak un güvesi ilaçlaması yada haşere ilaçlaması ve mücadelesinde en uygun fiyatlarla sorun ve sorumluluklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Güveler hakkındaki en ilginç haber ise İlgiltere de yaşndı 19. yüzyılın başlarında İngiltere taşrasında bol kömür yakan fabrikalar ve imalathaneler bol bol is bulutu püskürttü ve Londra ile Manchester arasındaki ağaçları kararttı Bu, bölgedeki güveler için kötü haber anlamına geliyordu. Soluk, benekli bir bedene sahip olan ve bu görünümüyle normal renkli ağaçlar üzerinde arka plana mükemmel bir şekilde karışan bu böcek birden göze kolayca çarpar oldu. Kararmış ağaç kabukları üzerinde beyaz rengiyle kolayca fark edilen güve, kendisini avlayan kuşlar için kolay bir hedef haline gelmişti.On yıllar geçtikçe koyu renkli güveler türemeye başladı. Bu mutantlar aynı türe ait olmasına rağmen tipik görünümlerini terk etmiş ve ağaçlar üzerinde göze çarpmasını yeniden zorlaştıracak biçimde daha koyu renklere bürünmüştü. Yüzyıl sona ererken Manchester’daki güvelerin neredeyse tamamı siyahtı. İngiltere’de hava temizlenip ağaçlar renklerini yeniden açınca bu siyah güveler ortadan yok olmaya başladı. Ancak bu kısa var oluş sürelerinde evrimin birer simgesi oldular.

Yaprak Biti

Yaprak Biti

Çoğu zaman onlarca emek verip üstüne titrediğimiz peysaj, bahçe hatta saksıdaki bitkilerimizi bir anda saran ve yavaş yavaş bitkinin kuruyup ölmesine sebep olan yaprak bitleri genellikle bitkilerin yapraklarının alt yüzeylerine yerleşerek yaprakların özsuyunu emer ve yaprakların susuz kalmasına sebep olurlar. Susuz kalan yapraklar kıvrılır, büzülür, sararır ve fotosentez yapamayacak hale gelir. Fotosentez yapamayan bitkilerde gelişip büyüyememektedir. Yaprak bitleri bitkilere mantar bulaştırarak hastalıklara sebep olabilirler. Rahatlıkla öteki bitkilerinize ve yapraklarına bulaşıp tüm emeklerinize zarar verebilirler.

Yaprak bitleri genellikle yaprakların alt kısımlarında bulunur. Yaprak biti ilaçlamasında bu kısımlar püskürtme yöntemi ile sıvı uygulamalar ile ilaçlanır, Erken müdahale  yaprak biti ilaçlaması yapraklarda larva oluşumunuda engeller. İlaçlama nın bitkilere akşamüstü yada sabahın erken saatlerinde yapılması ile daha doğru bir yol izlenmiş olunur. Yaprak bitlerinin doğal düşmanları uğur böcekleridir, yaprak bitleriyle beslenen hepimizin tanıdığı uğur böceklerini bitkilerinizin çevresinde görürseniz bu böceklere müdahale etmeyin. Uğur böcekleri az miktardaki yaprak bitini temizleyecektir. Yaprak bitlerinin bazı türleri beslendikleri yaprakların kuvvetlice kıvrılmasına, kırmızı lekelerin oluşmasına, meyvelerin şeklinin bozulmasına ve küçük kalmasına neden olurlar.

Aşırı üreme yeteneklerinden dolayı, yaprak bitleri ağır hasarlara neden olabilmektedir. Bilinçsiz yapılan ilaçlama ve yaprak biti mücadelesi yüzünden kimyasal ilaçlara olan dirençleri artmaktadır. Seralarda yaprak biti populasyonu daima doğurgan dişilerden oluşmaktadır. Genç yaprak bitleri doğarlar ve derhal bitki özsuyu ile beslenmeye başlarlar. Çok çabuk gelişirler ve ergin olmadan önce dört kez deri değiştirirler. Sonbaharda meydana gelen dişiler, yumurtalarını tomurcukların dibine veya yakınına bırakır. Bunlar, ilkbaharda açılır. Yeni çıkan bireyler, tomurcukların üzerinde veya çiçeklerin içerisinde beslenirler ve doğurarak çoğalırlar. Nisan-mayıs aylarında kanatlı bireyler olan yaprak bitleri mayısta en yüksek bulaşmayı yaparlar.

Zürafa Böceği

Zürafa Böceği

Erkekleri üreme döneminde uzun boyunlarını diğer erkeklerle kavga ederken kullanan zürafa böcekleri dünyanın en ilginç hayvanları listesinde yerini almakta. İsmini zürafaya benzeyen uzun boyunları sayesinde alan zürafa böceklerinin erkekleri dişilere göre iki üç kat daha uzundur. Boyunları ve gövdesi siyah, kanatları kırmızı olan zürafa böceklerini en çok gören ülke madagaskar. Dişiler yumurtalarının her birini bir yaprağa sararak toprağa bırakır. Zürafa böcekleri belirli bir ağaç türünün yapraklarıyla beslenirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir